13.10.2016

Tak na dobry początek…

Decyzja o skorzystaniu z pomocy psychologa czy psychoterapeuty jest kwestią bardzo indywidualną dla każdego człowieka. Początkowo, zwykle staramy poradzić sobie sami, wykorzystując własne możliwości. Zdarza się więc, że upłynie długi czas, zanim w ogóle uświadomimy sobie potrzebę zewnętrznej pomocy. Nie dostrzegamy lub nie chcemy widzieć symptomów wskazujących na to, że w naszym życiu dzieje się coś naprawdę poważnego, wymagającego wsparcia specjalistycznego. Samo zauważenie problemu to istotny moment, aczkolwiek to dopiero połowa sukcesu. Drugą kwestią, jest samo przystąpienie do działania już po podjęciu decyzji o skorzystaniu z pomocy specjalisty. Na przeszkodzie temu w wielu przypadkach stoi prozaiczna sprawa – podejście do pomocy terapeuty, psychologa – zawodów bardzo często mylonych z psychiatrą. Wizyta u tego ostatniego, nadal w naszym społeczeństwie niesie za sobą skojarzenia mocno pejoratywne, co wcale nie znaczy, że spotkanie z psychologiem czy terapeutą budzi mniejsze obawy. W takim podejściu, najczęściej chodzi o lęk przed opinią społeczną lub własny krytyczny stosunek do nieumiejętności samodzielnego poradzenia sobie z określonym problemem, a co za tym idzie, do „wywlekania” go na zewnątrz. Efektem takiego myślenia, może być dewaluacja problemu, udawanie, że nie istnieje lub też widzenie go tylko z jednej perspektywy – co jakby nie było oznacza tkwienie w trudnej sytuacji, z małą szansą na jej poprawę. Niechęć czy też obawa przed taką formą pomocy, może być również spowodowana zwyczajnym lękiem przed zmianą naszego sposobu myślenia czy też zmianą dotychczasowego funkcjonowania – czyli tym, co zwykle towarzyszy pracy z psychoterapeutą. Czasami, aby przekonać się o faktycznej potrzebie takiej formy pomocy i jej sensie, potrzebna jest jednorazowa konsultacja lub też kilka spotkań z psychologiem, podczas których można zapoznać się z charakterystyką pracy terapeutycznej, poznać jej zasady i zobaczyć jak może przebiegać.

Tym samym wchodzimy w drugie zagadnienie dotyczące szukania pomocy… właśnie wybór odpowiedniego człowieka – specjalisty. Wybierając psychologa czy psychoterapeutę kierujemy się różnorodnymi czynnikami. Bardzo często jest to pierwsze wrażenie jakie wywiera osoba specjalisty. Na stronie internetowej możemy zobaczyć jego/jej zdjęcie, podczas telefonicznego umawiania na wizytę zwracamy uwagę na sposób wypowiadania się, tembr głosu – jednym słowem ogólne wrażenie podczas pierwszego zetknięcia z osobą terapeuty. Może to być również prozaiczna sprawa, taka jak umiejscowienie gabinetu – jego usytuowanie względem miejsca zamieszkania, pracy czy uczelni. Dla innych bardziej istotne lub równie ważne (od wcześniej wymienionych) jest podejście psychoterapeutyczne jakim posługuje się terapeuta w pracy z klientem, oceny umieszczane na forach internetowych czy pozytywna opinia znajomej osoby.

Kilka dni temu obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji, liczne portale zajmujące się tematem szeroko rozumianej psychologii, pisały o tym jak ważne jest, aby poznać dostępne formy pomocy psychologicznej. Pozostaje mi jedynie zgodzić się z tym, że uświadamianie w tej kwestii jest istotne oraz podkreślić, że wiedza na określone tematy często pomaga nam w oswojeniu lęku przed nimi. Edukujmy się więc! Poniżej umieszczam link do bezpłatnego poradnika edukacyjnego Parku Psychologii „Gdzie i jak szukać pomocy psychologicznej?”, jaki zamieścił Instytut Psychologii i Psychoterapii.

Zachęcam do zapoznania się z całym poradnikiem lub choćby jego częścią, która Państwa zainteresuje.

Link do strony gdzie możecie Państwo pobrać plik:

http://ipip.org.pl/index.php/projekty/poradnik-edukacyjny